Poniedziałek, 25.06.2018, imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Pielęgnacja i wycinka drzew

Pielęgnacja i wycinka drzew
Przypominamy zasady pielęgnacji i wycinki drzew.

Zakres działań:
–    usuwanie gałęzi obumarłych, nadłamanych lub wchodzących w kolizje z obiektami budowlanymi lub urządzeniami technicznymi,
–    kształtowanie korony drzewa, którego wiek nie przekracza 10 lat,
–    utrzymanie formowanego kształtu korony drzewa.

Cięcie dla zmniejszenia korony dojrzałych i starszych drzew należy zawsze traktować jako ostateczność,a jednorazowo nie powinno się przekraczać 20 proc. objętości korony.


Przycinanie drzew rosnących na terenie gminnym realizowane jest przez MZNK na podstawie złożonych wniosków i zgodnie z ich kolejnością. Pracownicy Działu Zieleni Miejskiej sprawdzają zgłoszenia i oceniają stan drzew. Następnie zlecają pielęgnację. Poza kolejnością przycinane są gałęzie odłamane, stanowiące zagrożenie dla mieszkańców lub konary kolidujące z budynkami, słupami oświetleniowymi, liniami energetycznymi itp.

Procedura związana z usunięciem drzew rosnących na terenach gminnych z reguły rozpoczyna się od wniosku złożonego przez mieszkańców lub administratorów budynków. Po otrzymaniu pisma Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych dokonuje oględzin drzew w terenie. Pracownicy Działu Zieleni Miejskiej oceniają ich stan fitosanitarny oraz ewentualne zagrożenie oderwaniem uschniętych konarów lub przewróceniem drzewa przez porywisty wiatr. Do usunięcia zakwalifikowane zostają drzewa, których stan może powodować zagrożenie dla ludzi lub mienia oraz drzewa zarażone chorobami, zniszczone itp. MZNK składa wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na wycinkę drzewa do Marszałka Województwa Śląskiego. Po uzyskaniu stosownej decyzji pracownicy MZNK wskazują wybranej firmie, wykonującej tego typu prace, drzewa do wycięcia. Od tego roku obowiązują nowe przepisy ustawy o ochronie przyrody, które zwalniają naszą jednostkę z potrzeby uzyskania pozwolenia na wycinkę niektórych drzew.


W marcu rozpoczyna się sezon lęgowy ptaków, który trwa do października. W tym okresie nie prowadzi się prac związanych z wycinką drzew. Istnieje jedynie możliwość usuwania drzew, które stanowią zagrożenie lub wiatrołomów. Drewno z wycinki oddawane jest do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a następnie nieodpłatnie przekazywane osobom pozostającym w trudnej sytuacji materialnej.

Redakcja Gazety
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe