Wtorek, 23.10.2018, imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna

„Mogę!#Zatrzymać SMOG!”. W województwie śląskim trwa kampania edukacyjna

  • 26.10.2017, 16:43
„Mogę!#Zatrzymać SMOG!”. W województwie śląskim trwa kampania edukacyjna
Aż 14 z 33 najbardziej zanieczyszczonych polskich miast znajduje się w województwie śląskim. Przyczyna? To smog.

Jednym z elementów planu, który ma zatrzymać smog, jest uchwała antysmogowa, regulująca spalanie paliwa złej jakości w przestarzałych piecach. Jednak, aby przyniosła skutek, potrzebna jest edukacja wszystkich mieszkańców w kwestii problemu smogu i ich aktywna postawa.
Po wprowadzeniu nowych przepisów województwo śląskie rozpoczęło także kampanie społeczno-edukacyjną „Mogę!#Zatrzymać SMOG!”.
W konferencji zapowiadającej start kampanii wziął udział marszałek Wojciech Saługa, a także profesor Andrzej Lekston ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
– Wydaje się, że wszyscy wiedzą wszystko o smogu, ale wciąż otrzymujemy mnóstwo pytań dotyczących samej uchwały, jak i niskiej emisji. Musimy uświadomić sobie, że to my trujemy, my przyczyniamy się do złej jakości powietrza i wreszcie my możemy walczyć ze smogiem. Edukacja to klucz do zmiany myślenia, wszyscy chcemy żyć dłużej, w lepszym zdrowiu, dlatego powinniśmy zmienić nastawienie – mówił marszałek Wojciech Saługa.
Celem kampanii jest budowanie świadomości na temat zjawiska smogu oraz motywowanie lokalnej społeczności do przeciwdziałania narastającemu zagrożeniu.
Smog to połączanie niekorzystnych warunków pogodowych i dużej ilości zanieczyszczeń pochodzących z kominów gospodarstw domowych. Każdego roku smog przyczynia się do śmierci ponad 44 tys. Polaków. – Śląskie jest jednym z trzech województw o największej umieralności na choroby sercowo-naczyniowe. Smog kosztuje nas prawie 13 proc. PKB i to nie tylko leki, ale również rehabilitacja, hospitalizacja czy renty. Musimy mieć tego świadomość, dlatego w imieniu lekarzy i pacjentów dziękuję za te działania, które realizuje samorząd wojewódzki – podkreślał prof. Andrzej Lekston ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Mieszkańcy województwa śląskiego są narażeni na choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia, osłabienie układu odpornościowego, choroby układu krwionośnego.
Każde, nawet najmniejsze działanie, podjęte przez mieszkańców przyczyni się do walki ze smogiem i realnej poprawy stanu powietrza w województwie śląskim.
MI

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe