Wtorek, 23.10.2018, imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna

Na zachód od Łubowca

  • 20.12.2017, 10:52
  • PG
Na zachód od Łubowca
W sobotę 9 grudnia przeszliśmy się Łubowca do Mysłowic przez Sosnowiec. Zobaczyliśmy sporo ciekawostek z kategorii piękne okoliczności przyrody. Część z nich teraz przybliżę tym, którzy nie mieli śmiałości do nas dołączyć.

Las na dziurze
W tej okolicy przez wiele lat działała gigantyczna piaskownia. To czego tutaj teraz nie ma spełniło się w roli zamułki w jaworznickich kopalniach. Dzięki temu na Pojezierze Jaworznickie przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Zapadliska tu i ówdzie już się pojawiają. Las w tej okolicy jest pozornie nieciekawy. Dominują brzoza brodawkowata z topolą osiką. Trochę jest topól holenderskich. Tu i ówdzie pojawiają się płaty sosny zwyczajnej oraz sosny czarnej. W centralnej części piaskowni natrafiliśmy na płaty z modrzewiami. Teraz dno lasu w tej okolicy pokrywa warstwa opadłych szpilek. Generalnie jest to typ drzewostanu, który w gospodarce leśnej nazywa się pierwszym pokoleniem lasu i zasadniczo osiągnął wiek rębny. Mam nadzieję, że nie prędko to się stanie. Poza tym w runie lasu od strony Łubowca dominują okazałe rdestowce japońskie. Poza tym las przecinają liczne dróżki, są ślady po liniach kolejek, są pozbawione drzewostanu pasy pod liniami wysokiego napięcia. Pierwsza linia biegnie po górnej krawędzi byłej piaskowni. Tutaj też zobaczyliśmy, że w piasku znajduje się sporo otoczaków kwarcu oraz lidytów. To dowód na to, że trafił on tutaj z lodowcem. Przykładowo piasek wydobywany teraz w Jeziorkach to wydma, przyniesiona z wiatrem, który wiał od południa.

Dwa mchy
W każdym siedlisku znajdziemy jakiś mech. Tutaj też było ich wiele, ale najbardziej malownicze okazały się dwa z nich. Są to ortotropowy złotowłos strojny. Jego puszka zarodnionośna wyrasta ze szczytu łodyżki. Drugi to plagiotropowy rokietnik pospolity. Jego puszka zarodnionośna wyrasta z boku łodyżki. Obydwa gatunki są często spotykane na naszych lasach. Pierwszy z nich to przedstawiciel rodziny płonnikowatych. Zazwyczaj tworzy rozległe darnie. Jego łodyżki są pokryte zaostrzonymi liśćmi układającymi się spiralnie. Kiedy na taką darń patrzymy z góry, szczyty łodyżek przypominają gwiazdki. U starszych roślin końce listków są zabarwione żółtawo, stąd nazwa gatunku. Nie jest wybredny co do rodzaju lasu. Generalnie wskazuje, że to cieniste, suche lub umiarkowanie wilgotne siedlisko o słabo kwaśnym podłożu. Tutaj rósł na otwartej przestrzeni pod linią wysokiego napięcia. Zapewne ta kępa ocalała po wielkim goleni tej przestrzeni. Rokietnik to mech bardzo pospolity w naszych lasach. Tym nie mniej wciąż jest objęty ochroną gatunkową. Ma to przeciwdziałać masowemu pozyskiwaniu tego gatunku, ponieważ znajduje on zastosowanie w kwiaciarstwie. Tutaj ten mech wyrastał na skraju kępy płonnika. Darń była żółtawa. Główna łodyżka tego gatunku jest czerwona, co wyróżnia ją od kilku zbliżonych gatunków, na przykład brodawkowca czystego. Gałązki boczne rozkładają się płasko, przez co nieco przypominają pióro. Z innych gatunków na uwagę zasługują jeszcze krótkosz szorstki, żurawiec falisty, skalniczek siwy oraz widłoząb miotlasty.

PG
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe