Niedziela, 20.01.2019, imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana

Rekonstrukcja jaworznickiej Wigilii

  • 20.12.2017, 11:01
Rekonstrukcja jaworznickiej Wigilii
Tradycyjnie od wielu lat Muzeum Miasta Jaworzna, bacząc na dawne zwyczaje, organizuje rekonstrukcję Wigilii ludowej.

W tym roku zaproszono gości na poniedziałek 18 grudnia. Wigilię przygotowała i zaaranżowała dawny ludowy wystrój kustosz muzeum Iwona Brandys, potrawy wedle dawnych rodzinnych przepisów przygotowuje zespół śpiewaczy Dąbrowianki. Podano więc chleb z miodem i chałką, sieminiatkę, barszczyk z jaśkiem, kaszę jęczmienną z grochem i suszonymi śliwkami, śledzia z kapustą, śledzia opiekanego, sałatkę śledziową, pierogi z grzybami, pierogi z kapustą i grzybami, makówki i struclę z makiem.

Dlaczego zwyczaje wigilijne opierają się zmianom pytamy kustosza Iwonę Brandys.

Iwona Brandys: Zmiany są nieuchronne, ale tradycje wigilijne bardzo mało ulegają zmianom. Mamy potrzebę kontaktu z tradycją, a poprzez to z historią naszych rodzin. W kultywowaniu dawnych wigilijnych zwyczajów trwamy na straży naszej ciągłości rodowej i tożsamości.

Jak świętują jaworznianie, czy bliżej im w tym do Śląska, czy raczej krakowiaków zachodnich?

– Świętujemy podobnie, jak w całym regionie krakowskim, ale w tradycji ludowej niektóre zwyczaje się powtarzają i są wspólne dla wszystkich regionów. Trzeba pamiętać, że święta Bożego Narodzenia mają wydźwięk ewangeliczny i uniwersalny: rodzina, miłość…, dopiero na to nakładają się  np. tradycje ludowe i regionalne. Wspólną dla wszystkich regionów jest tradycja robienie porządków, oczyszczanie domów i zagród, wspólna modlitwa,  siano pod obrusem, łamania się opłatkiem czy kolędowanie.

Gdzie odnajdujemy zapiski o dawnych tradycjach bożonarodzeniowych?

– To prace Oskara Kolberga z drugiej połowy XIX wieku, to też zapiski Stanisława Polaczka z początku XX wieku oraz badania etnograficzne wykonane przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie w latach 60-tych ubiegłego wieku i badania Muzeum im. Ireny i Mieczysława Mazeraki  w Chrzanowie.

Czego życzono sobie podczas dawnych Wigilii?

– Błogosławieństwa, urodzaju, zdrowia, to wszystko nie zmieniło się po dziś!
Dziękuję za rozmowę – Ela Bigas

 

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe