Czwartek, 21.02.2019, imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Płaćcie sobie sami

  • 28.12.2017, 10:26
Płaćcie sobie sami
Każdy płaci za swoich, czyli ulgi dla pasażerów PKM w metropolii nierealne? Znamy treść odpowiedzi Przewodniczącego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM), Kazimierza Karolczaka w sprawie wprowadzenia ulg dla pasażerów zmuszonych do kupowania podwójnych biletów miesięcznych na przejazdy PKM Jaworzno oraz na usługi transportowe w metropolii. Wnioskował o to prezydent Silbert, który wcześniej kontestował proces tworzenia Metropolii.

Odpowiedzi na jego wniosek udzielił na antenie TVS przewodniczący GZM Kazimierz Karolczak: – W ogóle system ulg jest nierealny do wprowadzenia i o tym mówię. My możemy się rozliczać po rzeczywistych kosztach, czyli my zapłacimy za mieszkańców metropolii wjeżdżających do Jaworzna, a oczekiwalibyśmy, żeby Jaworzno zapłaciło za koszty przejazdu pasażerów wjeżdżających na teren metropolii. Tak więc nie mówimy o ulgach, tylko mówimy o wzajemnym pokrywaniu przez organizatorów komunikacji tych kosztów.

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC

Cytat pisemnej odpowiedzi Kazimierza Karolczaka

Szanowny Panie Prezydencie,

Z uwagą zapoznałem się z propozycjami zawartymi w Pana piśmie. Rozumiem, że konsekwencją nieprzystąpienia Jaworzna do naszego związku jest brak możliwości korzystania przez jego mieszkańców z uprawnień i dobrych rozwiązań, które wprowadzamy oraz planujemy wprowadzić w przyszłym roku. Pragnę Pana zapewnić, że jesteśmy otwarci na rozpoczęcie rozmów, zmierzających do ułatwienia jaworznianom przemieszczania się po obszarze Metropolii.
Czy jest możliwa realizacja zawartych w Pana piśmie propozycji?

Na wstępie warto zaznaczyć, że Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia nie jest organizatorem transportu publicznego, zasadne byłoby zatem zaangażowanie do dyskusji zarządów: KZK GOP, MZKP w Tarnowskich Górach oraz MZK Tychy. Należy jednak przyjąć jedno podstawowe założenie, warunek sine qua non – mieszkańcy 41 miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, którzy finansują korzystne dla nich zmiany, nie mogą odnieść wrażenia, że z ich podatków oraz składek samorządów będą rozwiązywane problemy pasażerów spoza Metropolii.
Jestem przekonany, że jako dobry gospodarz i specjalista od finansów zrozumie Pan, że ewentualna realizacja zawartych w Pana piśmie propozycji musi opierać się na idei partnerstwa oraz zasadzie wzajemnych korzyści. W mojej opinii przedstawione sugestie odbiegają od proporcjonalnego rozłożenia kosztów związanych z finansowaniem transportu publicznego pomiędzy Metropolią i Jaworznem.

Proponuję zatem powołanie zespołu roboczego, który wypracuje rozwiązania korzystne dla obu partnerów: Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Jaworzna. W skład wspomnianego zespołu powinni wejść reprezentanci: GZM, Jaworzna, KZK GOP, MZK Tychy oraz MZKP w Tarnowskich Górach. Pragnę zadeklarować, że Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia nie zamierza zignorować zasygnalizowanych problemów bezpośrednich sąsiadów Metropolii. GZM, delegując swoich najlepszych specjalistów, zaangażuje się w prace opisanego powyżej zespołu.

Przewodniczący GZM
Kazimierz Karolczak

 

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe