Czwartek, 21.02.2019, imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Rekordowy budżet

  • 28.12.2017, 10:32
  • er
Rekordowy budżet
Na ostatniej sesji nie wszyscy radni byli zgodni co do kształtu uchwały budżetowej na rok 2018. Podczas burzliwej dyskusji padło wiele argumentów za i przeciw. Najbardziej trafnie skwitowała budżet Renata Chmielewska, mówiąc, że jest skrojony nie dla wszystkich mieszkańców Jaworzna.

– Chowa pan środki w różnych paragrafach – mówiła do prezydenta – tak, aby przeforsować swoje marzenia. Parki wodne za 6 milionów, rowerowe autostrady, mosty i kładki. Ale to nie najważniejsze. Dla mieszkańców ważne są drogi gruntowe, chodniki, żłobek czy przychodnie przyszpitalne. Podzielił pan mieszkańców na dwa sorty – sort „A” w Centrum z granitowymi krawężnikami i sort „B” w dzielnicach, gdzie drogi są dziurawe.

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC

Na koniec swojego wystąpienia radna Renata Chmielewska zaprosiła prezydenta na wiosenną wycieczkę rowerową po ulicach gruntowych w Jeleniu. Ten w odpowiedzi wymienił wszystkie ulice z Jelenia, które udało się wyremontować. Zaznaczył, że już za niedługo wszystkie drogi, które mogły być wyremontowane, będą zmodernizowane. Pozostaną tylko te, na których sprawy własnościowe będą to uniemożliwiać.

Również radny Marcin Kozik zauważył wiele mankamentów uchwały budżetowej. – Brakuje (w niej) wydatków na ochronę zdrowia. Na szpital w tym roku wydamy tyle samo, co na straż miejską – mówił. – Ten budżet skrojony jest na potrzeby wyborów samorządowych. Wydatki zaproponowane przez państwa to budżet pokazujący kategorię wartości. Ogromne pieniądze na rozrywkę i propagandę, aby cieszyły oko, a na szpital tylko 2 mln zł – tyle, co na straż miejską. Można mieć swoje pasje– kontynuował Kozik – można się zachłysnąć elektrycznymi pojazdami, ale w czasie, kiedy wy testujecie elenktyczne gadżety, matki rodzą w bólach swoje dzieci, bo nie ma pieniędzy na zrealizowanie znieczulenia okołooponowego
– zakończył radny Kozik.

Prezydent się upierał, twierdząc, że inwestycje w elektryczne pojazdy – w szczególności autobusy – to przykład dla całego kraju i warto było w to inwestować.

Radni koalicji, związani ściśle z prezydentem, byli oczywiście zadowoleni z przyszłorocznego budżetu, choć argumenty, jakich używali, trąciły raczej propagandą sukcesu. Radny Pycia wychwalał plany inwestycji w infrastrukturę sportową. Mówił, że głosując „za”, przyczyni się do powstania nowych obiektów w mieście, a te osoby, które głosują przeciw budżetowi, głosują przeciwko rozwojowi miasta.

Radny Kowalski twierdził, że budżet jest tak skonstruowany, aby miasto się dalej rozwijało i budżet spełnia jego oczekiwania. Radna Zuber w swoim wystąpieniu zasugerowała, że bardzo dobrze, że opozycja nie przygotowała alternatywnego projektu budżetu. Przypomniała, że kilka lat temu, gdy opozycja to zrobiła, zabrakło w rozliczeniach stu tysięcy. Radni koalicji JMM i PiS głosowali za przyjęciem budżetu, radni opozycji byli przeciw – jedynie radny Marcin Kozik wstrzymał się od głosowania.
 

er
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe