Czwartek, 21.02.2019, imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Uwaga na nieuczciwe praktyki sprzedawców węgla

  • 27.01.2018, 14:29
Uwaga na nieuczciwe praktyki sprzedawców węgla
Od 1 września ub. roku stosowanie w piecach i kotłach mułów i flotokoncentratów jest zabronione na terenie województwa ślaskiego. Mimo to zdarzają się przypadki, w których nieuczciwi sprzedawcy świadomie wprowadzają nabywców w błąd.

Zakaz stosowania tego rodzaju paliw został wprowadzony uchwałą antysmogową przyjętą w zeszłym roku przez Sejmik Województwa Śląskiego. – Problem związany z realizacją uchwały antysmogowej polega jednak na tym, że na poziomie krajowym Ministerstwo Energii nie wprowadziło zakazu handlu mułami węglowymi. W województwie śląskim występują przypadki nieuczciwych praktyk handlowych wobec nabywców. Polegają one najczęściej na wprowadzaniu w błąd poprzez stosowanie nazw handlowych, takich jak eko-muł, eko-flot oraz groszek z domieszkami mułu czy flotu, groszek czy brykiet z węgla brunatnego – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC


Sankcje stosowane w przypadku naruszenia postanowień uchwały określone zostały w art. 334 Prawa ochrony środowiska: kto nie przestrzega ograniczeń, nakazów lub zakazów określonych w uchwale podlega karze grzywny. Wynosi ona od 20 do 5000 zł, przy czym w postępowaniu mandatowym można nałożyć grzywnę w wysokości do 500 zł, a jeżeli czyn wyczerpuje znamiona wykroczeń określonych w dwóch lub więcej przepisach ustawy – 1000 zł.


Przed wejściem w życie uchwały antysmogowej muły i flotokoncentraty były ogólnodostępne i stosowane w wielu gospodarstwach domowych, a spora grupa mieszkańców województwa posiada jeszcze zapasy tego materiału. Zalegające paliwo tego tupu można przekazać do zakładu HALDEX Makoszowy w Zabrzu, ul. Makoszowska 6, tel. (32) 370 57 50.

oprac. aa

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe