Sobota, 15.12.2018, imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny

Spotkania z przyjaciółmi

  • 27.01.2018, 14:34
Spotkania z przyjaciółmi
Właśnie ukazał się film poświęcony mchom, które przedstawiam jako naszych zielonych przyjaciół. Sporo wypowiedzianych w nim kwestii padło w Imielinie. Część nieco na północ od ulicy Satelickiej, gdzie nad autostradą znajduje się wiadukt w ciągu drogi, która zapewne nie powstanie. Omszałe ruiny pokazywanego domu znajdują się w okolicy ulicy Maratońskiej, na północ od brzegu zbiornika Dziećkowickiego. Teraz skupię się na pierwszej lokalizacji.

Miejsce akcji
Miejsce akcji znajduje się około 1 km na północ od skrzyżowania się ulicy Zachęty z autostradą. Zasadniczo jest to szczyt wzniesienia. Z góry wyraźnie widać, że droga, która miała powstać została ograniczona z obu stron autostrady do około dwustu metrów asfaltu. Teraz podlega on, jak to się elegancko powiada, korozji biologicznej. Jadąc w to miejsce minęliśmy otwartą przestrzeń z czasami uprawianymi polami uprawnymi. Tamże w maju 2013 roku odkryłem stanowisko wroślika atakującego rzadki gatunek chwastu. Jest nim Peronospora sherardiae na rolnicy pospolitej. Dalej ciągnie się las, pełniący przed pierwszym lipca 2013 roku rolę lokalnej piaskowni oraz wysypiska śmieci. Obydwa fakty udało mi się udokumentować w dniu 6 maja 2013. 8 września tego roku sytuacja nie uległa zmianie. Ba, były jeszcze nowe dostawy. Ta okolica to ulubione miejsce lokalnej społeczności do tego rodzaju działań. Na drodze powyżej lasku znajdziemy sporo połamanego eternitu, jest szczypta gruzu, trafił się fragment kanapy. Zatem, tu nie zaszła zmiana, poza tym, że kanapa jest już siedliskiem mchów.

Pięcioro przyjaciół
Na omawianym obszarze dominuje kilka gatunków. Na skraju asfaltu rządzi prątnik srebrzysty. Ponadto porasta kanapę i kawałki gruzu. Pomiędzy nim usadowiła się jasnozielona strzechwa darniowa. Sporo tutaj krótkosza wyblakłego. W trawniku porastającym stok wykopu autostrady odnalazłem jeszcze płożymerzyka kończystego. Był tutaj jeszcze pozbawiony charakterystycznych set zęboróg purpurowy. Wszystkie one są gatunkami bardzo pospolitymi, rozwijającymi się niemalże wszędzie. Z lubością pokrywają zapomniane dzieła rąk ludzkich. Można je tolerować w ogrodach i używać do patynowania małej architektury oraz tworzenia zielonych dachów, niekoniecznie domów. Mogą być altanki.
 

Konkluzja
Pomimo starań ustawodawców podejście społeczeństwa do gospodarki odpadami nie zmieniło się tak radykalnie, jako to sobie obiecywano 1 lipca 2013 roku. Przed tą datą mieliśmy do czynienia z różnorodnymi formami ostrej akcji protestacyjnej przeciwko wysokim kosztom legalnego pozbywania się odpadów. Teraz są to przeżytki przeszłości w świadomości i poczynaniach ludzi. Na to wszystko nakłada się jeszcze specyficzna forma segregacji odpadów. Są one dzielone na te, które palimy w dzień, oraz te, które palimy w nocy. Obawiam się, że prędzej Przemszą popłynie krystalicznie czysta woda zanim uda się to zmienić.

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe