Sobota, 15.12.2018, imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny

Zdrowe oczy – zapalenie brzegów powiek

  • 7.02.2018, 11:00 (aktualizacja 09.02.2018 12:25)
  • Grupa Tipmedia
Troska o oczy to sprawa bardzo ważna dla każdego z nas. Niestety, każdego dnia nasz wzrok narażony jest na szereg problemów oraz chorób, które mogą negatywnie wpłynąć na jakość naszego życia oraz na nasze ogólne samopoczucie. Jedną z dość częstych przypadłości jest zapalenie brzegów powiek. Co warto wiedzieć na temat tej dolegliwości? W jaki sposób możemy z nią walczyć?

Jakie objawy są charakterystyczne dla tego problemu?

Zapalenie brzegów powiek to dolegliwość, której objawy są dość charakterystyczne. Swędzenie oraz obrzęk powiek to podstawowe symptomy, którym często towarzyszy zaczerwienienie powiek oraz ich pieczenie. Osoba cierpiąca z powodu takiego stanu zapalnego może mieć też wrażenie, jakby w jej oku tkwiło ziarnko piasku. Z czasem pojawić mogą się i inne dolegliwości. Niewielkie owrzodzenia brzegów powiek, łzawienie oraz zbyt wielka wrażliwość oczu na światło – wszystkie te dolegliwości poważnie utrudniają nam normalne funkcjonowanie.

Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi stanu zapalnego?

Na zapalenie brzegów powiek najmocniej narażone są te osoby, które walczą z łupieżem lub z łojotokowym zapaleniem skóry. Jęczmień, gradówka oraz różnego rodzaju alergie skórne to kolejne czynniki, które mogą w znacznym stopniu sprzyjać pojawianiu się takich problemów ze wzrokiem.

Jak przebiega zapalenie brzegów powiek?

Główną przyczyną tego uciążliwego problemu jest zakażenie gronkowcowe, rozwijające się zazwyczaj w tych miejscach, z których wyrastają rzęsy. Pierwsze objawy, które mogą świadczyć o problemie, to swędzenie i pieczenie. Dolegliwościom tym zazwyczaj towarzyszy obrzęk powiek oraz podrażnienie spojówki. Z czasem na brzegach powiek zaczynają się pojawiać tłuste łuski, a w poważniejszych przypadkach – niewielkie, za to bardzo uciążliwe owrzodzenia. Co może się stać w chwili, gdy zlekceważymy te dolegliwości? Wśród konsekwencji rozwijającego się stanu zapalnego można wymienić takie problemy, jak łamiące się rzęsy oraz zaczopowanie przewodu łojowego powieki. Skutkiem tego jest wrażenie, że pod powiekami utknęły ziarnka piasku.

Jak walczyć z tym stanem zapalnym?

Dolegliwość ta wprawdzie nie jest groźna, jednak ze względu na uciążliwość ignorować jej nie można. Co może przynieść ulgę? Pomocne będą ciepłe okłady, dzięki którym można zmiękczyć zalegające w przewodach gruczołów łojowych czopy. W poważniejszych przypadkach, np. w chwili, gdy pojawią się owrzodzenia, niezbędne może się stać korzystanie z maści zawierających antybiotyki. Taka kuracja trwa zazwyczaj około 7-10 dni, a nad jej przebiegiem powinien czuwać lekarz.

Bezcenna profilaktyka

Dla osób, które mają tendencję do takich problemów z powiekami, kwestią niezwykle ważną staje się profilaktyka. Opiera się ona na prostych zasadach, których – dla własnego dobra – warto przestrzegać. Stosowanie łupieżu przeciwłupieżowego, regularne usuwanie łoju z twarzy oraz unikanie zbyt tłustych kosmetyków – oto podstawa dla każdego, kto chce zminimalizować ryzyko pojawienia się takiego problemu. Warto też pamiętać o tym, by nie pożyczać przyborów kosmetycznych od innych, a swoje przybory utrzymywać w czystości. Takie problemy, jak zapalenie brzegów powiek, mogą każdemu z nas sprawić sporo problemów. Choć nie jest to schorzenie groźne dla naszego wzroku, może utrudnić nam życie i sprawić sporo bólu. Warto zatem w porę podjąć te kroki, dzięki którym ryzyko pojawienia się takiego stanu zapalnego zostanie możliwie jak najbardziej zminimalizowane.
Autor: Sklep Higieniczny.pl

 

Artykuł sponsorowany

Grupa Tipmedia
Podziel się:

Pozostałe