Czwartek, 21.02.2019, imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Czym skorupka za młodu… edukacja ekologiczna

  • 11.04.2018, 14:00
Czym skorupka za młodu… edukacja ekologiczna
Edukacja ekologiczna i nauka segregowania odpadów to obowiązek wszystkich gmin nałożony przez prawo. W myśl starego przysłowia „czym skorupka za młody nasiąknie, tym na starość trąci” w Jaworznie postawiliśmy na edukację najmłodszych mieszkańców miasta.

Od początku tzw. reformy śmieciowej, która nałożyła nowe obowiązki na gminy, gospodarką odpadami zajmuje się jednostka samorządu – Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych w Jaworznie. W ciągu minionych lat mogliśmy obserwować wiele przedsięwzięć tej jednostki skierowanych do dzieci.

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC

Powstały liczne materiały edukacyjne w postaci kolorowanek i gier, które następnie przekazane zostały do przedszkoli i szkół. W trakcie zabawy z tymi pomocami dzieciaki mają okazję poznać zasady postępowania z odpadami, uczą się co to jest recykling i do czego wykorzystuje się surowce wtórne.

Dla nieco mniejszych maluchów gmina stworzyła bajkę pt. „Drwale z Jaworzna – krótka historia o sortowaniu śmieci”. W rymowanej bajce drwale z herbu naszego miasta stwierdzają, że dzieci nie sortują odpadów i postanawiają pokazać im jak to się robi. Potem z komina elektrowni obserwują czy ich nauki nie poszły w las. Bajka została przekazana przedszkolom, jest dostępna w formie papierowej w Bibliotece Miejskiej, a także w formie elektronicznej – czytana przez lektora – na stronie internetowej MZNK (www.mznk.jaworzno.pl).

Kolejnym krokiem była organizacja zajęć w szkołach. We wszystkich szkołach podstawowych zostały zorganizowane przedstawienia o Jasiu i Małgosi. Klasyczna bajka została nieco zmodyfikowana. Jaś i Małgosia nie tylko pokonują złą czarownicę ale też sprzątają zaśmiecony przez nią las. W segregowanie śmieci zaangażowana była oczywiście widownia.

Dla nieco starszych dzieci MZNK zorganizował szereg lekcji, które przebiegały zwykle według podobnego scenariusza. Uczniowie wchodząc do klasy zauważali stertę śmieci. Ich zadaniem było posegregowanie ich. Ale najpierw pracownicy Działu Gospodarki Odpadami w czasie krótkiej prezentacji multimedialnej wyjaśniali zasady odbioru odpadów obowiązujące w Jaworznie. Wiedza dzieci jest imponująca, segregacja nie sprawia im najmniejszego problemu i jest to doskonały prognostyk na przyszłość.

A jaka będzie przyszłość. Gmina cały czas pracuje nad nowymi przedsięwzięciami w zakresie edukacji ekologicznej. Kolejnym krokiem ma być utworzenie ścieżki dydaktycznej na terenie powstającego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
 

op. na podst. MZNK

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe