Czwartek, 21.02.2019, imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Galena po raz kolejny

  • 13.07.2018, 08:29
Galena po raz kolejny
W poniedziałek 26 czerwca ponownie spędziłem trochę czasu niedaleko Galeny. Cóż to dobre miejsce na oczekiwanie na coś co dowiezie mnie do Chrzanowa. Wystarczy kilka minut oczekiwania aby upolować coś ciekawego. Tym razem miałem aż pół godziny.

Rzadka pieprzyca

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC

Okolica Galeny wygląda kwitnąco. Tym nie mniej warto także przyjrzeć się niepozornym kwiatkom. Ja zauważyłem tutaj pewien drobiazg z rodziny kapustowatych. Generalnie wiedziałem, że jest to jakaś pieprzyca z grupy gatunków rzadkich, ponieważ roztarte pędy nie wydzielały charakterystycznego zapachu kojarzonego z pieprzycą siewną, która robi za wielkanocną rzeżuchę. Podobnie pachnie pieprzyca gruzowa. Oczywiście wykonałem sesję zdjęciową. Pobrałem okazy do zielnika i przymierzyłem się do nich z zacnym kluczem Władysława Szafera. Okazało się, że trafiłem na pieprzycę gęstokwiatową – Lepidium densiflorum. Ten gatunek, posługując się tym kluczem można jeszcze pomylić z pieprzycą zaniedbaną, ale ostatnie badania wskazały, że ten takson jest bardzo wątpliwy. W 2008 roku udowodnił to botanik Ryszard Rutkowski. Roślina jest notowana z wielu miejsc w mieście już od ubiegłego wieku. Uwielbia przydroża, nieużytki, tereny kolejowe, wysypiska, hałdy. Tutaj rosła na skraju kwietnika oraz pomiędzy otaczającą go kostką brukową. Do tej pory nie udokumentowałem tego gatunku w swoich fotoreportażach. Nasza bohaterka pochodzi z Ameryki Północnej. Jej zwarty zasięg rozciąga się od Alaski i północnych rejonów Kanady po Meksyk. Teraz rozwleczono ją prawie wszędzie. W Europie po raz pierwszy stwierdzono ja w 1883 roku.

Patrząc na platany

Wokół Galeny posadzono sporo platanów. Część z nich obumarła, ale ostatnio zaczęło odbijać dając formy krzewiaste. Podziwiać determinację gatunku. Trzeba jednak zwrócić uwagę na coś innego. Ostatnio obserwuje się bardzo niepokojące zjawiska w przyrodzie. Wiosna trochę się spóźniła. Lato zdecydowanie przyspieszyło. Teraz zauważyłem, że jesień jest tuż tuż. Można to między innymi zaobserwować na pniach platanów posadzonych wokół galeny. Drzewa tego rodzaju przygotowując się do zimy zrzucają korę. Tutaj to wydarzenie właśnie się zaczęło i objęło większość drzew tego gatunku. Kora po prostu intensywnie się łuszczy. Spod niej wychodzi nowa, żółtozielona. Ciekawe, czy wobec takich znaków zima tego roku także zawita do nas przed planowanym czasem. Jakby co nie powinno nas to dziwić, ponieważ zgodnie z właściwościami klimatu umiarkowanego przejściowego, a taki posiadamy, pierwszy zimowy śnieg ma prawo spaść we wrześniu.

Coś innego

Na kwietnikach przede wszystkim polowałem na wiesiołki. Z nimi dopiero się zmagam, zatem stosowny artykuł może powstać znacznie później. Teraz zwracam uwagę na inne chwasty. Można tutaj zaobserwować fioletowo kwitnącą krwawnicę pospolitą. Są żółte tojeść pospolita oraz dziewanna firletkowa. Z zielonego tłumu zwracam uwagę na sałatę kompasową. Bliżej przystanku spotkamy się z fioletowo kwitnącym chabrem łąkowym.

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe