Niedziela, 20.01.2019, imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana

Jaworzno KOCHA czyste powietrze

  • 6.06.2018, 08:13
Jaworzno KOCHA czyste powietrze
23 maja, w Jaworznie, odbyła się druga z serii regionalnych debat dotyczących walki ze smogiem. Wydarzenie zorganizował Polski Komitet Energii Elektrycznej, którego eksperci zaprezentowali w trakcie spotkania najważniejsze wnioski raportu „Energetyka KOCHA czyste powietrze”.

W debacie udział wzięli także członkowie lokalnych władz, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i analizy skutecznych metod, które pozwolą poprawić stan powietrza w naszym kraju. Partnerem wydarzenia był Tauron.

W trakcie debaty „Jaworzno KOCHA czyste powietrze” mieszkańcy miasta zapoznali się z eksperckim raportem przygotowanym przez PKEE – „Energetyka KOCHA czyste powietrze”. Przedstawia on rzetelne informacje na temat przyczyn powstawania smogu i uświadamia jak wiele w walce o czyste powietrze zależy od indywidualnych decyzji, dotyczących choćby sposobu ogrzewania gospodarstw domowych.

– Niestety, przeciętny mieszkaniec naszego kraju, całkowicie mylnie, winą za smog obarcza przemysł i zawodową energetykę. Tymczasem w głównej mierze za powstawanie smogu w Polsce odpowiada niska emisja, czyli gospodarstwa domowe ogrzewające mieszkania niskiej jakości paliwami, wykorzystując do tego stare, nieefektywne piece grzewcze oraz transport– podkreślał w trakcie debaty Tomasz Kosiński, ekspert i wicedyrektor PKEE. – Sektor energetyczny włącza się w walkę o czyste powietrze od wielu lat. Do tej pory podejmowane były głównie działania związane ze zwiększaniem efektywności bloków i dostosowywaniem do rygorystycznych standardów emisyjnych, ale widzimy, że konieczne jest również podniesienie świadomości społeczeństwa. Podczas serii debat regionalnych chcemy rozmawiać z Polakami o skutecznych metodach walki ze smogiem – zaznaczył Kosiński. Uczestniczący w debacie Tadeusz Sadowski, Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, mówił, że efekty tych działań są już widoczne. – Jakość powietrza powoli się poprawia. Widać, że działania w tym wymiarze są podejmowane. Mamy taryfy antysmogowe, społeczeństwo, które coraz bardziej dostrzega wagę tego problemu, a także odpowiednie narzędzia. Dlatego myślę, że teraz poprawa stanu naszego powietrza to tylko kwestia czasu.

W trakcie spotkania koncern energetyczny Tauron Polska Energia zaprezentował rozwiązania, które mogą pomóc ograniczyć mieszkańcom Jaworzna emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Wśród nich wymieniono między innymi dofinansowania i akcje edukacyjne. Uwagę poświęcono też taryfom antysmogowym i zaletom, które daje kogeneracja. – To bardzo dobre rozwiązanie, efektywny sposób ogrzewania i jednocześnie skuteczna metoda w walce ze smogiem. Jako Tauron mamy szereg usług, które pozwalają Polakom nie tylko ogrzać mieszkania ale też zadbać o domowy budżet. Proponujemy między innymi dogodny system ratalny dla klientów myślących o modernizacji domowego systemu ogrzewania. Nasza bogata oferta to korzyść zarówno dla portfela naszych klientów, jak i – co dla nas bardzo ważne – dla środowiska naturalnego – mówił Maciej Solicki z Tauron SA.
Uczestnicy debaty „Jaworzno KOCHA czyste powietrze” byli zgodni co do tego, że do walki ze smogiem muszą zaangażować się wszyscy.

Wśród uczestników debaty, w tym również mieszkańców Jaworzna, którzy licznie przybyli na spotkanie, przeważało przekonanie, że tylko zintegrowane podejście jest w stanie wpłynąć na jakość powietrza w regionie. – W tej walce jest miejsce dla każdego. Dla władz lokalnych, organizacji pozarządowych i sektora energetycznego. Jako PKEE chcemy być źródłem rzetelnej wiedzy na temat smogu i zanieczyszczeń powietrza. Problem smogu to problem społeczny i dlatego powinniśmy połączyć siły – podsumował Tomasz Kosiński z PKEE.
Konferencja była już drugim spotkaniem przedstawicieli PKEE z lokalnymi władzami i społecznościami regionów, które mają problem ze smogiem. W ramach lokalnych debat PKEE, zaproszeni goście przedstawiają rozwiązania, dzięki którym możemy ogrzać nasze mieszkania i ograniczyć niską emisję.
(iw)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe