Czwartek, 21.02.2019, imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Program „Czyste Powietrze”

  • 20.06.2018, 08:19
Program „Czyste Powietrze”
Program czyste powietrze podpisał 7 czerwca 2018 roku prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – Tomasz Bednarek. Porozumienie podpisał z Kazimierzem Kujdą, prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na rzecz poprawy jakości powietrza dla województwa śląskiego; towarzyszyli mu Mariusz Trepka – wicewojewoda śląski oraz Przemysław Drabek – członek rady nadzorczej funduszu w Katowicach.

W kancelarii prezesa Rady Ministrów przy obecności premiera Mateusza Morawieckiego, ministra finansów prof. Teresy Czerwińskiej, ministra środowiska Henryka Kowalczyka, ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego odbyło się podpisanie porozumienia WFOŚiGW w Katowicach z NFOŚiGW na rzecz poprawy jakości powietrza dla województwa śląskiego.
Program priorytetowy „Czyste Powietrze” na celu ma poprawę efektywności energetycznej istniejących zasobów mieszkalnych budownictwa jednorodzinnego poprzez gruntowną termomodernizację i wymianę palenisk – źródeł ciepła. Program będzie realizowany przez dziesięć lat. Od 2019 r. (czyli w rozliczeniu od 2020 r.) wydatki ponoszone przez osoby o dochodach powyżej 1600 zł miesięcznie w zakresie termomodernizacji efektywnej, czyli potwierdzone audytami energetycznymi, będą mogły być w 20 procentach odliczone od dochodu. Ulga ma być rozłożona na okres trzech lat, a sumarycznie nie może przekroczyć 53.000 zł. Od 2019 r. dotacje przekazywane przez NFOŚiGW w ramach programu „Czyste Powietrze” nie będą dochodem podatnika.

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC

O programie „Czyste Powietrze” termomodernizacja domów jednorodzinnych
·    Na realizację programu związanego z ochroną powietrza i poprawą jego jakości w domach jednorodzinnych tj. termomodernizację, przewidziano wydatki w wysokości 103,0 mld zł a łączny koszt inwestycji wyniesie 132,8 mld zł (suma budżetu programu i wkładu własnego beneficjentów)
·    Finansowanie programu w formie dotacji wyniesie 63,3 mld zł, a w formie pożyczek 39,7 mld zł.
·    Okres finansowania programu obejmie lata 2018-2029.
·    Finansowanie programu będzie pochodziło ze środków NFOŚiGW, WFOŚiGW oraz z środków europejskich nowej perspektywy finansowej.
·    Minimalny koszt realizowanego projektu to 7.000 zł.
·    Zakłada się, że termomodernizacji zostanie poddanych ponad nawet 4 mln domów.
·    Właściciele domów, których dochody są najniższe otrzymają do 90 proc. dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach Programu.
·    Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł.
·    Dotacje nie będą stanowiły przychodu podlegającego opodatkowaniu.
·    Pożyczki mogą być udzielane na okres do 15 lat z preferencyjnym oprocentowaniem, które na dzień dzisiejszy wynosi 2,4 proc.
·    Przykładowe maksymalne stawki jednostkowe dla głównych pozycji termomodernizacji w programie wynoszą:
–    ocieplenie przegród budowlanych oraz uzasadnione prace towarzyszące do 150 zł za m2.
–    ocieplenie przegród budowlanych oraz uzasadnione prace towarzyszące do 150 zł za m2.
–    instalacje wewnętrzne ogrzewania i ciepłej wody użytkowej do 10.000 zł za zestaw.
–    kotły gazowe kondensacyjne wraz z systemem odprowadzania spalin do 20.000 zł za zestaw.
–    wymiana stolarki zewnętrznej w tym: okien, okien połaciowych, drzwi balkonowych, powierzchni przezroczystych nieotwieralnych do 700 zł za m2.– pompy ciepła na cele centralnego ogrzewania oraz centralnego ogrzewania i centralnej wody użytkowej do 30.000 zł za zestaw.

Premier Mateusz Morawiecki podziękował pozarządowym organizacjom ekologicznym za cenne uwagi i opinie dotyczące problemu niskiej emisji w Polsce, które miały duże znaczenie dla podjęcia tego problemu przez rząd i opracowania programu „Czyste Powietrze”.

opr. na pods. www.wfosigw.katowice

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe