Czwartek, 21.02.2019, imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Na południe od Długoszyna

  • 26.10.2018, 12:57
W 2010 roku ukazał się w formie kołonotatnika przewodnik po szlakach rowerowych Jaworzna. Zatem nastał najwyższy czas, w tym szczególnym roku, aby sprawdzić co nam zostało z tamtych lat. Na południe od Długoszyna, w ciągu ulicy Skalna znajduje się wzniesienie, które potem na południe opada dość stromą krawędzią. We wzmiankowanym przewodniku można o tym miejscu przeczytać, że znajduje się tutaj ciąg niewielkich malowniczych kamieniołomów położonych wśród pól i lasów. Tutaj mają się znajdować płaty muraw i zarośli śródpolnych. Niejaką atrakcją mają być naturalne wychodnie skalne o wysokości dochodzącej do około 6 metrów.

Naturalnie, że sztuczne
Kiedy wyjedziemy na szczyt wzniesienia i spojrzymy na południe to przede wszystkim zauważymy górującą nad linią lasu gigantyczną chłodnię kominową. Zasadniczo od prawej do lewej widać teraźniejszość i przyszłość jaworznickiej energetyki. Od zachodu dominuje zabudowa Dąbrowy Górniczej, elektrownia Łagisza z górą św. Doroty w tle oraz huta Katowice i koksownia Przyjaźń. Zerkając na wschód na bardzo bliskim planie mamy zabudowę Chropaczówki. Za plecami po zachodniej stronie ulicy Skalnej mamy drzewostan brzozowy z niewielką domieszką topoli osiki, dzikiego bzu czarnego oraz ciernistych krzewów. Tam skrywa się bardzo duży jak na tę okolicę kamieniołom. We wnętrzu znajdziemy ruiny pieca wapienniczego. Na lewo od drogi znajduję się kilka mniejszych kamieniołomów. Jeden z nich ma jeszcze goła ścianę. Zapewne to odsłonięcie zostało uznane za naturalne, chociaż naturalnie rzecz biorąc jest sztuczne. Widać to po otoczeniu. W ścianie tego wyrobiska w 2002 roku zauważyłem sporą dziurę. To ślad po eksploatacji metoda lochową, chociaż niektórzy skłonni byli by je uznać za jaskinię.
 

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC

Oto jest antropocen
Wymieniając to miejsce w przewodniku, oznaczywszy ponadto stosownym napisem oraz oznaczeniami zarezerwowanymi dla użytków ekologicznych zapewne miano na celu zachęcenie turystów pod poznawania pięknych okoliczności tutejszej przyrody. Niestety, już w 2002 roku zauważyłem, że są tutaj składowane śmieci oraz tak zwana zwałka budowlana. Teraz proces się nasila, co doskonale widać na filmie. Generalnie uważam, że mamy tutaj do czynienia z osadami środkowego piętra antropocenu. Można je datować na okres sprzed i po pierwszym lipca 2013 roku. Dlatego w 2002 roku była to specyficzna forma ostrej akcji protestacyjnej przeciwko ówczesnym opłatom za składowanie śmieci. Teraz generalnie rzecz biorąc są to przeżytki przeszłości w świadomości i poczynaniach ludzi. Tak czy owak tutaj tworzy się, w rozumieniu kulturowym stanowisko kultury Długoszyńskiej, datowane na początek XXI wieku, biorąc pod uwagę fakt, że osada ma długą historię z mitycznym zamkiem w tle.
 

Coś pięknego
Nie brak tutaj również interesujących gatunków roślin, chociaż po większej części są one trywialne. Ot, jakiś wrotycz, jakaś bylica pospolita, jakaś mydlnica lekarska. W istocie są to niezłe ziółka, ale ja osobiście nie polecam ich samodzielnego stosowania, przynajmniej do celów wewnętrznych. A poza tym żółć nas zalewa pod postacią łanów nawłoci kanadyjskiej. Gatunków typowych dla muraw jest tutaj mało. Jednym z nich jest przedstawiciel rodziny selerowatych, żebrzyca roczna. Ma ona białawe baldachy oraz liście pocięte na bardzo drobne, wręcz nitkowate łatki. Drugim godnym uwagi gatunkiem jest szałwia okręgowa. Ma ona fioletowe kwiaty tworzące na łodydze wyraźnie okółki układające się w pięterka. Liście są mocno karbowane i po roztarciu pachną szałwią. Więcej w filmie i fotoreportażu, który kiedyś pojawi się w moim miejscu w sieci.

 

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe