Niedziela, 20.01.2019, imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana

Rozmyślania o Geosferze

  • 7.11.2018, 16:20
Rozmyślania o Geosferze
Powracam do wrażeń z wrześniowej wycieczki do Geosfery. Obyłem ją w towarzystwie starszego dziecka, które na chwilę powróciło z Anglii. Generalnie jej się to co można zobaczyć w byłym kamieniołomie bardzo podobało. Szczególne wrażenie sprawiły na niej repliki gadów i płazów, jakże odmienne od wyobrażeń z tematycznych parków rozrywki. Znajomi zza małej wody, w tym geolodzy, także są pełni podziwu dla tej realizacji. Trzeba jednak trochę pohamować z dodawaniem kolejnych atrakcji, ponieważ wkrótce może się okazać, że zabraknie miejsca dla licznych odwiedzających. Czas na dłuższą stabilizację i dbanie o to, co już jest.

Kamienie i czas
Generalnie najważniejszą atrakcją tego miejsca są słynne megariplemarki, ślad po gigantycznym tsunami, które przetoczyło się po dnie ówczesnego morza. Ta atrakcja, jak się okazuje, jest niezbyt trwała, o czym można się przekonać spacerując po całym obszarze. Warto jednak przyjrzeć się blokom wapieni falistych, które ułożono w spory stos na prawo od głównego wejścia. Są to klasyczne wapienie faliste. Wszystkie one są pobielałe lub szare. Wydaje się, że taka powinna być barwa wapienia jako takiego. Wystarczy jednak spojrzeć tam, gdzie skały dopiero co się osypują, aby przekonać się, że świeży kamień wapienny jest żółtawy. Bieleje długo po czasie oderwania się od macierzystej formacji, między innymi wskutek aktywności porostów endolitycznych. Zwykłe deszcze mniej lub bardziej kwaśne także mają w tym pewien udział. Każda skała zanim stała się taką, jaką ja dzisiaj widzimy, była na początku luźnym osadem. Potem była wiele razy przemieszczana i penetrowana przez rzesze różnych organizmów. Śladem po tej aktywności są wapienie gruzłowe z hieroglifami Rhizocorallium. Obecnie uważa się, że to nory krewetek. Był taki czas, że przyjmowano, iż są to skamieniałe odchody. Inny kamień, ustawiony w oryginale na sztorc idąc od dołu, posiada prawie równą powierzchnię. Na niej zobaczymy co najmniej trzy ławice błota, które napływały jedna na drugą.

Czas
Przyjmuje się, że historia tutejszej formacji, będącej naonczas żyjącym morzem o już twardym, skalistym dnie po którym liczne burze miotały osadami zaczęła się około 230 milionów lat temu. Tak to podają na oficjalnej stronie miejskiej z 2016 roku. Obawiam się, że wiek ten jest stanowczo zaniżony, ponieważ generalnie mamy tutaj do czynienia z formacją triasu środkowego lokowanego w warstwach anizyku. Dokładniej to z warstwami gogolińskimi dolnymi. Dominująca warstwa to pierwszy wapień falisty. Wracamy do problemów z datowaniem. Od 2013 roku przyjmuje się, że działo się to w przedziale pomiędzy 247,2 – 242 miliony lat temu. Oczywiście to nie jest wielki błąd, ponieważ w 1982 roku cały trias rozpoczynano 230 milionów lat temu ale już w 1989 roku postarzono go o 15 milionów lat. Jak te daty będą ustalane w przyszłości trudno powiedzieć. Kilkadziesiąt milionów lat w tę czy w tę stronę istotnej różnicy nie czyni. Czas w geologii to pojęcie bardzo rozciągliwe.

Więcej niż galeria
Nawet, jeśli w kolejnych latach w Geosferze niczego nowego się nie dorzuci to i tak warto będzie zaglądać tutaj tak często jak tylko to możliwe. Zawsze znajdziemy coś, co pominęliśmy kiedyś. Ponadto znane miejsce może się zmienić. Tego typu instytucje podobnie jak wielkie muzea z bogatą ofertą są niczym galerie handlowe. Nie sposób zajrzeć do każdego zakamarka podczas jednorazowej wizyty, o kupnie wszystkiego nie wspominając. A przecież poza geologią mamy florę pod postacią ogrodu sensorycznego oraz licznych dzikich zakątków. Mamy jeszcze faunę, no i oczywiście grzyby.

 

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe