Niedziela, 20.01.2019, imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana

Tam, gdzie była piaskownia

  • 8.12.2018, 16:51
Tam, gdzie była piaskownia
Akcja naszego kolejnego filmu dzieje się w Sosnowcu Jęzorze na terenie byłej piaskowni, którą dość skutecznie zrekultywowano, szczególnie od początku tego wieku. Czasami o takich działaniach powiada się, że teren został przywrócony naturze, co jest pewnym nadużyciem. Po prostu wszystko to, co kiedykolwiek jej zabraliśmy, ona odzyskuje sama i nierzadko ma na to lepszy pomysł niż my.

Szczypta historii
Obszar, po którym teraz poruszaliśmy się, był niegdyś częścią Jaworzna. Wraz z nim należał do powiatu chrzanowskiego. Niestety, zamieszkujący zachodnie kresy mieszkańcy Jęzora byli bardzo lekceważeni przez metropolię i w 1953 roku doprowadzili do odłączenia się od tej macierzy i przyłączenia do Sosnowca. Najważniejszym argumentem była bliskość kościoła w Niwce. Między osadą a Jaworznem jest dziura po gigantycznej piaskowni. Byliśmy tam 17 listopada. Materiał filmowy został nakręcony podczas przemieszczania się pod linią wysokiego napięcia biegnącą na południowy zachód od byłego szybu wschodniego kopalni Jan Kanty. Tak stanowi pewna historyczna mapa topograficzna, chociaż ten szyb, będący przede wszystkim szybem podsadzkowym, znajduje się na zachód od byłej kopalni.

Taki sobie las
Drzewostan tej okolicy jest ubogi pod względem gatunków. Mamy do czynienia z mozaiką jednogatunkowych płatów. Dominują sosna czarna oraz dąb czerwony. Pojawia się brzoza brodawkowata oraz sosna zwyczajna. Pomiędzy nimi pojawiają się spontanicznie, ale masowo czeremcha amerykańska oraz topola osika. Inne gatunki są zdecydowanie w mniejszości. Tutaj można wspomnieć olszę szarą oraz dęba szypułkowego. Najniższą warstwę krzewów stanowią karłowate wierzby. Z mchów do najczęstszych tutaj gatunków należą płonnik włosisty oraz skalniczek siwy. W partiach lasu z dominującą sosną czarną oraz dębem czerwonym zaobserwowaliśmy sporą ilość nierozłożonego igliwia oraz liści. Po prostu widać brak organizmów, które chciałyby się nimi zająć. Z mniejszym nasileniem ten problem pojawia się tam, gdzie rządzą gatunki rodzime.

Huby i porosty
Martwe drewno przyciąga sporą rzeszę organizmów, które przerabiają go na dwutlenek węgla, wodę i sole mineralne. Najbardziej widowiskowe są huby, takie jak wrośniak szorstki, wrośniak różnobarwny, wrośniak strefowany. Ten ostatni ma skórkę strefowaną w różne odcienie brązu. Najbardziej malowniczym gatunkiem jest gęstoporek cynobrowy. Jego nierzadko widać z oddali. Wygląd godny nazwy. Te gatunki, że się tak wyrażę, zobaczyliśmy od razu. Zapewne jest tutaj spora rzesza grzybów o owocnikach mniejszych niż 1 mm średnicy. To one wykonują główną pracę wzmiankowaną na wstępie.

Wędrując przecinką spotkaliśmy kilka gatunków chrobotków, ale najważniejsza była pewna płucnica, z którą po raz pierwszy spotkałem się tutaj w grudniu ubiegłego roku. To jedyne znane mi osobiście stanowisko tego gatunku. W filmie postawiłem na płucnicę darenkową – Cetraria muricata. Jestem do tego przekonany po analizie wykonanych zdjęć. Zawsze pozostaje pewien margines błędu. Po dokładnych badaniach może okazać się, że to druga możliwość. Otóż w Polsce występują dwa bardzo podobne gatunki: płucnica kolczasta – Cetraria aculeata i płucnica darenkowa. Pierwszy gatunek jest bardziej powszechny i bardzo podobny do drugiego, ale jest mniej gęsto rozgałęziony i posiada silniej spłaszczone główne gałązki oraz wydłużone pseudocyfele, zwykle w dołkach. Są to miejsca w korze plechy, gdzie strzępki są rozluźnione i gdzie dzięki temu może zachodzić wymiana gazowa między jej wnętrzem a otoczeniem. Drugi gatunek jest mniejszy, ma cieńsze, obłe lub nieznacznie spłaszczone i nie dołeczkowate, prawie czarne oraz okrągłe i płaskie pseudocyfele.

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe