Niedziela, 20.01.2019, imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana

Chrońmy klimat, chrońmy ludzi – pielgrzymka klimatyczna w Imielinie

  • 19.12.2018, 16:59
Chrońmy klimat, chrońmy ludzi – pielgrzymka klimatyczna w Imielinie
Pielgrzymka klimatyczna z Watykanu na COP24 w Katowicach na przedostatnim etapie swojego marszu dotarła do Imielina w woj. śląskim. Tam pielgrzymi z całego świata spotkali się z lokalną społecznością sprzeciwiającą się rozbudowie kopalni węgla kamiennego należącej do Polskiej Grupy Górniczej (PGG).

– Przybyliśmy do Polski przez 6 krajów w celu pokazania istoty zmian klimatu, a także konieczności odejścia od gospodarki opartej na węglu. To główne powody tej pielgrzymki – mówi Yeb Sano, pielgrzym.

6 grudnia pielgrzymi i mieszkańcy Imielina wzięli udział we wspólnej mszy i wykonali pamiątkowe zdjęcie, na którym trzymają litery układające się w świetlny napis „Chrońmy klimat, chrońmy ludzi”.

Pielgrzymka klimatyczna podążała przez ponad 1500 km z Watykanu do Katowic, gdzie odbywał się szczyt klimatyczny COP24. W trakcie dwumiesięcznej, pieszej wędrówki pielgrzymi z całego świata, m.in. z Azji, krajów wyspiarskich Pacyfiku, ale też z Ameryki i Europy podkreślali, że pielgrzymują w imię sprawiedliwości klimatycznej. Jak mówią – już dzisiaj na świecie miliony ludzi cierpią z powodu kryzysu klimatycznego i wywołanego przez niego katastrof takich jak susze, powodzie czy tajfuny.

– W pielgrzymce biorą udział ludzie, którzy sami doświadczyli zmian klimatycznych, często w tragiczny sposób. Pielgrzymce przewodzą dwaj bracia Filipińczycy, którzy stracili część swojej rodziny w wyniku tajfunu, który dotknął Filipiny. To wydarzenia zainspirowało ich do tej pielgrzymki oraz aby powiedzieć właśnie teraz podczas szczytu klimatycznego, że nie ma przyszłości dla węgla – wyjaśnia Łukasz Supergan, Greenpeace Polska.

Mieszkańcy Imielina protestują przeciwko planom rozbudowy kopalni Piast-Ziemowit o złoże Imielin-Północ. Wydobycie węgla ma być dokonywane z płytkich pokładów zaczynających się zaledwie 180 metrów pod ziemią, a fedrunek ma być prowadzony najtańszą, agresywną metodą „na zawał”.


– Można powiedzieć, że to mieszkańcy nie chcą kopalni, ja jedynie reprezentuję mieszkańców i ich stanowisko w tej sprawie. W ostatnim czasie powstały stowarzyszenia ekologiczne, które prezentują stanowisko mieszkańców i są oczywiście na nie – dodaje Jan Chwiędacz, burmistrz Imielina.
Eksploatacja zagraża również podziemnemu zbiornikowi wody, znajdującemu się pod miejscowością. Zdaniem Greenpeace Polska, Imielin jest przykładem przemian dokonujących się na Śląsku. Według przeprowadzonych w listopadzie badań opinii publicznej 65 proc. mieszkańców województwa śląskiego popiera odejście od węgla w kierunku źródeł odnawialnych do 2030 roku.


7 grudnia rano pielgrzymi odwiedzili imielińskie szkoły i rozmawiali z najmłodszymi o ochronie klimatu i ochronie ludzi przed negatywnymi skutkami zmiany klimatu. Następnie udali się do Katowic, gdzie m.in. spotkali się z arcybiskupem Wiktorem Skworcem oraz ze społecznością katolicką i zakończyli swoją pielgrzymkę.
MG/NU

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe