Czwartek, 21.02.2019, imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Panele fotowoltaiczne – co powinieneś o nich wiedzieć?

  • 17.08.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Panele fotowoltaiczne – co powinieneś o nich wiedzieć?
Coraz częściej na dachach domów jednorodzinnych możemy zauważyć panele fotowoltaiczne. Potwierdza to tylko tezę, że baterie te w ostatnim czasie stały się bardzo popularne. Co zatem powinieneś o nich wiedzieć?

Przechwytywanie energii słońca

Wiatr, woda, słońce. Źródła te są wręcz na wyciągnięcie ręki i aż prosi się, by wykorzystać ich potencjał do produkcji energii elektrycznej. Elektrownie wiatrowe wykorzystują prędkość wiatru, ale mogą być usytuowane z dala od zabudowań. Elektrownie wodne można stawiać z kolei na rzekach. Jedyne rozwiązania, które sprawdzą się w każdym domu to pompy ciepła oraz panele fotowoltaiczne. Pierwsza wykorzystuje ciepło z wnętrza ziemi. Temperatura w gruncie jest stała przez cały rok, dzięki czemu ogrzanie domu możliwe jest także zimą. By wzmocnić możliwości pomp ciepła, możemy zainstalować kolektory słoneczne. Obecnie najprościej jest jednak przechwycić energię słoneczną. Przydomową elektrownię może praktycznie posiadać każdy z nas. Nie potrzeba wówczas dodatkowych prac ziemnych, wystarczy tylko odpowiednio ją umiejscowić. Głównym elementem instalacji fotowoltaicznej są panele fotowoltaiczne. Bez nich nie pozyskamy energii słonecznej. Baterie przechwytują promienie słoneczne i zamieniają je w prąd stały. Następnie jest ona przepuszczona przez falownik, dzięki czemu zamienia się w prąd zmienny, czyli taki, który płynie w naszych gniazdkach.

Jak zainstalować panele fotowoltaiczne?

Decydując się na tego typu inwestycję powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Po pierwsze, wybierzmy miejsce instalacji. Panele fotowoltaiczne można umieścić na dachu, jednak powinien on być nasłoneczniony od strony południowej, a kąt jego nachylenia powinien wynosić ok. 35 stopni. Kolejną kwestią jest powierzchnia instalacji. Jeśli chcemy zamontować układ, który zabezpieczy roczne zużycie prądu przez rodzinę mieszkającą w domu jednorodzinnym, nie powinien on generować większej mocy niż 5 kW. Taka instalacja nie będzie zajmowała więcej niż 35 metrów kwadratowych. Jeśli obawiamy się, że mamy za mały dach, możemy zdecydować się na montaż przy gruncie na specjalnej konstrukcji. Takie rozwiązanie pozwoli nam zwiększyć produkcję prądu o dodatkowe 5%. Poza tym, dostęp do paneli fotowoltaicznych będzie zdecydowanie łatwiejszy. Cena baterii zależy od jakości materiałów oraz ich wielkości. Najdroższe są te wykonane z jednego kryształu. Charakteryzują się one dużą sprawnością i długim czasem pracy, który wynosi ok. 30 lat. Tańsze będą panele fotowoltaiczne krzemowe, które jakością nie ustępują aż tak tym monokrystalicznym. Na tej stronie możesz porównać ceny jednego z producentów. Jeśli chcemy obniżyć wydatki związane z montażem baterii, możemy wybrać kolektory słoneczne. Baterie te nie produkują energii elektrycznej, ale wykorzystują promienie słoneczne do ogrzewania wody i domu. Jest to więc bardzo dobre rozwiązanie w przypadku domów jednorodzinnych.

Grupa Tipmedia
Podziel się: