Niedziela, 20.01.2019, imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana

Bourbon a whiskey, czyli jak odróżnić trunek europejski od amerykańskiego?

  • 8.01.2019, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Bourbon a whiskey, czyli jak odróżnić trunek europejski od amerykańskiego?
Dla przeciętnego człowieka odróżnienie różnych rodzajów whiskey może stanowić problem. Co więcej, różnice te często nie są widoczne gołym okiem. Co sprawia więc, że jeden trunek nazwiemy whiskey, a drugi bourbonem?

Skąd wzięło się whiskey?

Według różnych przekazów historia whiskey sięga nawet VI wieku. Wówczas to iryjscy mnisi mieli przygotowywać „wodę życia”. Do jej produkcji wykorzystywano fermentację owoców i stosowano ją wyłącznie w celach leczniczych. Wywar sprawdzał się chociażby przy kolce, czy ospie. Niektóre podania mówią też o tym, że twórcą whiskey miał być sam św. Patryk. Trunek, jaki znamy dziś, zaczął kształtować się już w XVII wieku, a sama nazwa przyjęła się w 1736 roku.

Bourbon a whiskey w Europie

Szkocka to najbardziej znany trunek na świecie. Zwolenników tego napoju alkoholowego znajdziemy bez problemu w każdym kraju. Jego receptura zawarta jest w specjalnej ustawie zwanej  The Scotch Whisky Act z 1909 roku. Aby whiskey mogło zostać uznane za szkockie, musi spełniać szereg określonych kryteriów. Przede wszystkim musi być wytworzone ze szkockiej wody oraz szkockiego słodu jęczmiennego. Fermentacja takiego trunku odbywa się tylko za pomocą drożdży. Whiskey musi leżakować w używanych, dębowych beczkach o pojemności nieprzekraczającej 700 litrów. Proces ten trwa co najmniej trzy lata. Szkocka dostępna jest w trzech wariantach. Pierwsza to oczywiście słodowa, która fachowo zwie się single malt. Whiskey grain to trunek zbożowy. Kombinacja obu typów stworzyła trzecią wersję, zwaną blended.

Bourbon a whiskey w USA

Whiskey do Stanów Zjednoczonych przywędrowało z Europy. Wszystko za sprawą szkockich i irlandzkich imigrantów. Produkcja w nowych warunkach wymusiła na Europejczykach modyfikację całego procesu. Do wytworzenia whiskey zaczęto wykorzystywać głównie kukurydzę, której minimalna zawartość wynosi 51%. Najczęściej jest to jednak 70%. Burbon, przeciwieństwie do szkockiej, leżakuje w świeżych dębowych beczkach, co pozwala uzyskać odpowiedni kolor i charakterystyczny smak.

Bourbon a whiskey – czy trudno odróżnić?

Jak widać, różnice w obu trunkach dotyczą składu i procesu produkcji. Wszystko to ma wpływ na ostateczny kolor i smak whiskey. Na pierwszy rzut oka trudno więc będzie nam odróżnić bourbon a whiskey. Pomóc w tym może nam etykieta produktu. Warto także sprawdzić specjalistyczne strony internetowe, np. tę dostępną pod tym linkiem. Z takiej możliwości chętnie korzystają koneserzy, którzy poszukują wyjątkowych i prawdziwych smaków. Im bardziej zagłębimy się w temat, tym łatwiej i szybciej odróżnimy od siebie określone gatunki whiskey.

Grupa Tipmedia
Podziel się: