Czwartek, 21.02.2019, imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Jakie właściwości muszą posiadać kleje do produkcji okien?

  • 16.01.2019, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Jakie właściwości muszą posiadać kleje do produkcji okien?
Okna to bardzo ważny element w każdym domu. Od ich jakości zależy bowiem poziom jakości życia w danym budynku. Co należy zrobić, by okno zapewniało odpowiednią szczelność?

Drewno nie przegrywa z PCV

W dzisiejszych czasach dominującym produktem są okna wykonane z PCV. Mniejsze koszty produkcji, bogata gama kolorów i duża szczelność sprawiają, że są one powszechnie wybierane przez Polaków. Nie oznacza to jednak, że drewniane okna całkowicie odeszły do lamusa. Nowoczesne metody produkcji sprawiły, że ich jakość oraz właściwości niczym nie odbiegają od tych wykonanych z tworzyw sztucznych. Poza tym, są one bezpieczne dla środowiska i zdrowia człowieka. W Polsce najczęściej okna wytwarza się z modrzewia i sosny. Każde z nich ma nieco inne właściwości. Modrzew jest bardzo wytrzymały i odporny na czynniki atmosferyczne. Sosna natomiast charakteryzuje się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Nowoczesne maszyny i technologie pozwalają jednak uzyskać produkt wysokiej jakości, bez względu na rodzaj drewna użytego do obróbki. Jak wygląda taki proces?

Na początek obróbka i impregnacja

Pierwszym krokiem do stworzenia wysokiej jakości okien jest obróbka drewna. Wykorzystuje się do tego maszyny, które umożliwiają precyzyjne wykańczanie poszczególnych elementów. Drewno przechodzi proces profilowania i frezowania. Następnie dokonuje się kontroli jakości. Sprawdza się wówczas wymiary, eliminuje wszelkie pęknięcia czy wyrwania. Po dokładnych oględzinach można przystąpić do pierwszej impregnacji drewna. Dzięki temu zachowamy jego najlepsze właściwości.

Kleje do produkcji okien skutecznie połączą elementy

Po oszlifowaniu zaimpregnowanego drewna przychodzi czas na połączenie wszystkich elementów. Okna drewniane nie są jednak zgrzewane tak samo jak te wykonane z PCV. Dlatego potrzebne są silnie wiążące kleje do produkcji okien. Producenci spoiw dostrzegli potrzeby tej gałęzi przemysłu, dlatego przygotowali różne warianty klejów. Jednym z największych polskich dystrybutorów klejów przemysłowych do produkcji okien jest firma Fobaro. Pod tym linkiem znajdziesz produkty, które skutecznie połączą ze sobą poszczególne elementy okna. Są to chociażby kleje PVAc Extracoll 474G czy jednoskładnikowy Extracoll 478.1K. Kleje do produkcji okien zagwarantują nie tylko trwałość spoiny, ale również odporność na czynniki zewnętrzne. Po klejeniu należy pamiętać o usunięciu jego nadmiaru i ponownym przeszlifowaniu oraz zaimpregnowaniu drewna. Dopiero wówczas możemy przystąpić do przygotowania niezbędnych okuć, szklenia i znakowania towaru. Tak przygotowany produkt będzie cieszył nasze oko przez długie lata. Nie musimy także bać się o jego szczelność. Wielokrotne kontrole jakości pozwalają uniknąć dużych uchybień.

Grupa Tipmedia
Podziel się: