Czwartek, 21.02.2019, imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Gorce. Idealne miejsce na urlop

  • 12.01.2019, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Gorce. Idealne miejsce na urlop
Gorce, czyli przepiękne pasmo górskie położone w Beskidach Zachodnich i sąsiadujące z Beskidem Żywieckim oraz Sądeckim z roku na rok, przyciąga coraz więcej podróżnych. Oprócz różnego rodzaju szlaków turystycznych, warto również zwrócić uwagę na Gorczański Park Narodowy, w którym znajduje się różnorodna roślinność oraz kilka zagrożonych gatunków zwierząt. Jakie jeszcze atrakcje czekają na turystów w regionie Gorce?

Gorce - perła w środku Beskidów

Region Gorce znajduje się w województwie małopolskim. Otoczony jest kilkoma miejscowościami: Nowym Targiem, Rabką-Zdrój, Łopuszną, Czorsztynem oraz Limanową. To właśnie one stanowią największą bazę noclegową dla turystów, którzy pragną bliżej poznać ten górski obszar. 
Najwyższym szczytem w Gorcach jest Turbacz, który wznosi się na wysokości 1 310 m n.p.m. Aby dotrzeć na grzbiet góry, wystarczy jedynie podążać szlakiem oznaczonym czerwonym kolorem. Rozpoczyna się on w Rabce-Zdroju.
Najpiękniejsze obszary przyrodnicze Gorców wchodzą w skład Gorczańskiego Parku Narodowego. Został on założony w 1981 roku i obejmuje powierzchnią ponad siedem tysięcy ha. Symbolem Parku jest salamandra plamista, która jest największym płazem ogoniastym, zamieszkującym teren Polski. W Gorczański Parku Narodowym można również spotkać wiele innych grożących zaginięciem zwierząt, które znalazły się w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, między innymi rysie, niedźwiedzie brunatne, żbiki czy traszki karpackie. Granice Parku Gorczańskiego nie obejmują jednak tylko lasów, polan i krzaków - znajduje się tutaj większość największych szczytów Gorców: Jaworzyna Kamienicka, Kudłoń, Koczor, Czoło Turbacza i Gorc. Ponadto, Park przecina wiele ścieżek spacerowych i szlaków turystycznych.

pasmo górskie położone w Beskidach Zachodnich


Najpopularniejsze szlaki turystyczne w Gorcach

Gorce są idealnym miejscem do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, a także konnej. Znajdują się tutaj również liczne ścieżki edukacyjne. Do najpopularniejszych szlaków z pewnością należy Główny Szlak Beskidzki. Wiedzie on głównie przez Lubań, Turbacz, Kiczorę, a także Maciejową. Osoby, które przede wszystkim cenią sobie piękno przyrody oraz bujną roślinność, powinny szczególną uwagę zwrócić na niebieski szlag, który prowadzi z Rzek na Gorc. Pomiędzy tym masywem górskim, a Magorzycą znajduje się Nowa Polana, która wiosną cieszy pięknem krokusów. 
Region udostępnia również szlaki dla miłośników górskiej turystyki rowerowej, a także indywidualnych amatorów turystyki konnej. Urozmaicony teren Gorców wraz z korzystnym ukształtowaniem terenu stanowią idealny teren do różnego rodzaju wycieczek. W okolicy funkcjonuje doskonała baza noclegowe, w tym hotel Górski Raj (https://gorskiraj.com/) w Koninkach.


Narciarstwo w Gorcach

Zimą, Gorce przeobrażają się w doskonałą bazę wypadową dla wielbicieli nart. Dwie stacje narciarskie znajdujące się w Koninkach i Porębie Wielkiej, posiadają kilka tras zjazdowych wraz z wyciągami narciarskimi. Tam też turyści znajdą doskonałe noclegi. Obecność szkółki narciarskiej oraz profesjonalnej wypożyczalni sprzętu umożliwia swobodną naukę jazdy na nartach, również dla początkujących. Dodatkowe trasy przeznaczone są dla narciarstwa biegowego. Osoby, które z kolei szukają większych wrażeń, mogą udać się do Snowparku Koniki, w którym znajdują się skocznie i różne przeszkody, pomagające uatrakcyjnić tradycyjną jazdę na nartach.

Grupa Tipmedia
Podziel się: